VERSION - en to fr_FR translation catalogue (1166 entries)

en:  - copy
fr_FR: - Copie

en: %d slide(s) modified!
fr_FR: %ème diapositive modifiée !

en: %d static slides generated.
fr_FR: %d diapositive statique générées.

en: %s generator
fr_FR: %s générateur

en: 2 Colors
fr_FR: 2 couleurs

en: 3D bricks to bottom
fr_FR: Briques 3D bas

en: 3D bricks to left
fr_FR: Briques 3D à gauche

en: 3D bricks to right
fr_FR: Briques 3D à droite

en: 3D bricks to top
fr_FR: Briques 3D haut

en: 3D columns to bottom
fr_FR: Briques 3D bas

en: 3D columns to left
fr_FR: Colonnes 3D gauche

en: 3D columns to right
fr_FR: Colonnes 3D droite

en: 3D columns to top
fr_FR: Colonnes 3D haut

en: 3D rows to bottom
fr_FR: Rangées 3D bas

en: 3D rows to left
fr_FR: Rangées 3D gauche

en: 3D rows to right
fr_FR: Rangées 3D droite

en: 3D rows to top
fr_FR: Rangées 3D haut

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: API requests
fr_FR: Requêtes API

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate Now
fr_FR: Activer maintenant

en: Activate Smart Slider 3
fr_FR: Activer Smart Slider 3

en: Activate Smart Slider 3 PRO
fr_FR: Activer Smart Slider Pro 3

en: Activation process is not supported in this browser. Please use Google Chrome.
fr_FR: Le processus d'activation n'est pas supporté par ce navigateur. Merci d'utiliser Google Chrome.

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active color
fr_FR: Couleur active

en: Adaptive (Off: auto-scaled, On: fixed) font size
fr_FR: Taille de police adaptative (Off: taille automatique, On:taille fixe)

en: Adaptive sizing
fr_FR: Responsive

en: Add Slide
fr_FR: Ajouter une diapositive

en: Add animation
fr_FR: Ajouter une animation

en: Add dynamic slides
fr_FR: Ajouter des diapositives dynamiques

en: Add empty slide
fr_FR: Ajouter une diapositive vide

en: Add layer
fr_FR: Ajouter un calque

en: Add post
fr_FR: Ajouter un article du site

en: Add slide
fr_FR: Ajouter une diapositive

en: Add to group
fr_FR: Ajouter au groupe

en: Add video
fr_FR: Ajouter une vidéo

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: After
fr_FR: Après

en: After text
fr_FR: Après le texte

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Align thumbnails
fr_FR: Aligner les vignettes

en: All
fr_FR: Tout

en: All custom posts
fr_FR: Tous les custom posts

en: All day
fr_FR: Toute la journée

en: All day event
fr_FR: Evénement sur une journée

en: All day events
fr_FR: Evénements sur la journée

en: Allow restart after finish
fr_FR: Autoriser le redémarrage après la fin

en: Alphabetic
fr_FR: Alphabétique

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: Alt tag
fr_FR: Texte Alt

en: Animate
fr_FR: Animer

en: Animated
fr_FR: Animé

en: Animated text
fr_FR: Texte animé

en: Animation duration
fr_FR: Durée de l’animation

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Async
fr_FR: Asynchrone

en: Attribute sets
fr_FR: Jeux d'attributs

en: Authentication successful.
fr_FR: Authentification réussie.

en: Auto
fr_FR: Automatique

en: Auto width
fr_FR: Largeur automatique

en: Automatic update check
fr_FR: Vérification automatique des mises à jour

en: Autoplay
fr_FR: Démarrage automatique

en: Autostart
fr_FR: Démarrage automatique

en: Available by date
fr_FR: Disponible à la date

en: Average score
fr_FR: Score moyen

en: Back to slider
fr_FR: Retour au diaporama

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background animation
fr_FR: Animation de l'arrière-plan

en: Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Background image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Background image dynamic height
fr_FR: Hauteur dynamique de l'image d'arrière-plan

en: Background position
fr_FR: Position de l'arrière-plan

en: Backward
fr_FR: Reculer

en: Bar
fr_FR: Barre

en: Bar full size
fr_FR: Barre en pleine largeur

en: Bar style
fr_FR: Style de barre

en: Based on
fr_FR: Basé sur

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before text
fr_FR: Avant le texte

en: Black
fr_FR: Noir

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block right click
fr_FR: Bloquer le clic droit

en: Blocks to left
fr_FR: Blocs gauche

en: Blocks to right
fr_FR: Blocs droite

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Blur
fr_FR: Flou

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border Dark
fr_FR: Noir avec bordure

en: Border Light
fr_FR: Clair avec bordure

en: Border White
fr_FR: Blanc avec bordure

en: Border radius
fr_FR: Arrondi d'angle

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom fade
fr_FR: Fondu / enchaîné bas

en: Bounce
fr_FR: Rebond

en: Bounce in
fr_FR: Rebond en entrée

en: Bounce in down
fr_FR: Rebond en bas

en: Bounce in left
fr_FR: Rebond à gauche

en: Bounce in right
fr_FR: Rebond à droite

en: Bounce in up
fr_FR: Rebond entrée en haut

en: Box shadow
fr_FR: Ombre portée

en: Bring front
fr_FR: Vers l'avant

en: Bubble
fr_FR: Bulle

en: Bullets
fr_FR: Puces

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button layer
fr_FR: Calque Bouton

en: Buy Smart Slider 3 Pro!
fr_FR: Achetez Smart Slider 3 Pro !

en: CSS Class
fr_FR: Classe CSS

en: CSS class
fr_FR: Classe CSS

en: CSS mode
fr_FR: Mode CSS

en: Cache cleared.
fr_FR: Cache vidé.

en: Cache expiration
fr_FR: Expiration du cache

en: Cache support
fr_FR: Support du cache

en: Callback url
fr_FR: url de callback

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Canvas
fr_FR: Canevas

en: Canvas settings
fr_FR: Paramètres de canevas

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Carousel slider type
fr_FR: Diaporama de type Carrousel

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category title
fr_FR: Titre de la catégorie

en: Center
fr_FR: Centrer

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Changelog
fr_FR: Liste des modifications

en: Chars
fr_FR: Caractères

en: Check for updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour disponibles

en: Check our video tutorials which cover everything you need to know about Smart Slider 3.
fr_FR: Consultez nos didacticiels vidéo qui couvrent tout ce que vous avez besoin de savoir sur Smart Slider 3.

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Choose dynamic source
fr_FR: Choisir la source dynamique

en: Choose the group
fr_FR: Choisir le groupe

en: Choose the variable
fr_FR: Choisir la variable

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Circle 1
fr_FR: Cercle 1

en: Circle 2
fr_FR: Cercle 2

en: Circle 3
fr_FR: Cercle 3

en: Clean HTML
fr_FR: Nettoyer l'HTML

en: Clear Guides
fr_FR: Effacer les guides

en: Clear cache
fr_FR: Vider le cache

en: Clear device specific layer settings
fr_FR: Effacer les réglages du calque spécifique à ce terminal

en: Clear generators
fr_FR: Réiitialiser les générateurs

en: Clear slider cache
fr_FR: Vider le cache du diaporama

en: Clear sliders
fr_FR: AuRéinitialiser les diaporamas

en: Click
fr_FR: Cliquez

en: Client secret
fr_FR: Clé secrète client

en: Clone
fr_FR: Dupliquer

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color end
fr_FR: Couleur de fin

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Combine
fr_FR: Combiner

en: Combined
fr_FR: Combiné

en: Comment count
fr_FR: Compteur de commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Common split text properties
fr_FR: Propriétés communes du découpage de texte

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Constrain ratio
fr_FR: Ratio de contraintes

en: Container
fr_FR: Conteneur

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Controls
fr_FR: Commandes de défilement

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy and paste this shortcode anywhere:
fr_FR: Copier et coller ce shortcode n'importe où :

en: Copy and paste this shortcode into your pages:
fr_FR: Copier et coller ce shortcode dans vos pages :

en: Copy and paste this shortcode into your posts or pages:
fr_FR: Copier et coller ce shortcode dans vos articles et pages :

en: Copy slide to ...
fr_FR: Copier la diapositive vers…

en: Count
fr_FR: Compter

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Cover image
fr_FR: Image de couverture

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create Slider
fr_FR: Créer le diaporama

en: Create a module to display the slider in template module position:
fr_FR: Créez un module pour afficher le diaporama dans la position du module du modèle :

en: Create group
fr_FR: Créer un groupe

en: Create layer chain relation - align layers to each other
fr_FR: Créer une relation en chaîne de calque - aligner les calques

en: Create module
fr_FR: Créer un module

en: Create text variables (one per line)
fr_FR: Créer des variables de texte (une par ligne)

en: Creation date
fr_FR: Date de création

en: Creation time
fr_FR: Heure de création

en: Crop
fr_FR: Retailler

en: Crossfade
fr_FR: Fondu croisé

en: Curly 1
fr_FR: Ondulé 1

en: Curly 2
fr_FR: Ondulé 2

en: Cursor Color
fr_FR: Couleur du curseur

en: Curtain to bottom
fr_FR: Rideau bas

en: Curtain to left
fr_FR: Rideau gauche

en: Curtain to right
fr_FR: Rideau droite

en: Curtain to top
fr_FR: Rideau haut

en: Curtains
fr_FR: Rideaux

en: Curve 1
fr_FR: Courbe 1

en: Curve 2
fr_FR: Courbe 2

en: Curve 3
fr_FR: Courbe 3

en: Curve 4
fr_FR: Courbe 4

en: Curves
fr_FR: Courbes

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnbalisé

en: Custom CSS classes
fr_FR: Classes CSS personnalisées

en: Custom lightbox image
fr_FR: Pop-up d'image personnalisé

en: Custom loading animation
fr_FR: Animation de chargement personnalisée

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Dark
fr_FR: Foncé

en: Dark Mode
fr_FR: Mode sombre

en: Dark shadow
fr_FR: Ombre foncée

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Date & time
fr_FR: Date & heure

en: Date format
fr_FR: Format de date

en: Datetime format
fr_FR: Format de date et heure

en: Deactivate license
fr_FR: Désactiver la licence

en: Debug Information
fr_FR: Information de débogage

en: Decoration
fr_FR: Habillage

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default family
fr_FR: Famille de police par défaut

en: Default width percentage
fr_FR: Pourcentage de largeur par défaut

en: Delay
fr_FR: Délai

en: Delayed (for lightbox/tabs)
fr_FR: Retardé (pour visionneuse/onglets)

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete file after import
fr_FR: Supprimer le fichier après l'import

en: Delete group
fr_FR: Supprimer le groupe

en: Delete layer
fr_FR: Supprimer le calque

en: Delete slide
fr_FR: Supprimer la diapositive

en: Delete slider
fr_FR: Supprimer le diaporama

en: Delete the slider with the same ID
fr_FR: Supprimer le diaporama portant le même ID

en: Demo slider is not available with the following ID: %s
fr_FR: Aucun diaporama de démo existant avec l' ID : %s

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Description font
fr_FR: Police de la description

en: Description is not available
fr_FR: Aucune description disponible

en: Design
fr_FR: Conception

en: Desktop
fr_FR: PC

en: Desktop landscape slider size
fr_FR: Taille de diaporama paysage sur PC

en: Desktop portrait
fr_FR: PC portrait

en: Developer
fr_FR: Développeurs

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discount price
fr_FR: Prix promo

en: Disliked it
fr_FR: N'a pas aimé

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Domino
fr_FR: Effet domino

en: Dot style
fr_FR: Style de point

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Down scale
fr_FR: Reculer

en: Downloadable
fr_FR: Téléchargeable

en: Downscale
fr_FR: Zoom arrière

en: Downscale bottom
fr_FR: Zoom arrière bas

en: Downscale left
fr_FR: Zoom arrière gauche

en: Downscale right
fr_FR: Zoom arrière droite

en: Downscale top
fr_FR: Zoom arrière haut

en: Drop images to create slides
fr_FR: Déposer des images pour créer des diapositives

en: Drop your images here!
fr_FR: Déposer vos images ici !

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate group
fr_FR: Dupliquer le groupe

en: Duplicate layer
fr_FR: Dupliquer calque

en: Duplicate slide
fr_FR: Dupliquer cette diapositive

en: Duplicate slider
fr_FR: Dupliquer le diaporama

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: Dynamic slide
fr_FR: Diapositive dynamique

en: Easing
fr_FR: Effet

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit generator
fr_FR: Modifier le générateur

en: Editor - additional CSS files
fr_FR: Éditeur - fichiers CSS additionnels

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Elastic
fr_FR: Élastique

en: Email support
fr_FR: Courriel de support

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Empty title
fr_FR: Titre vide

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End
fr_FR: Fin

en: End date
fr_FR: Date de fin

en: End date text
fr_FR: Texte date de fin

en: End delay
fr_FR: Délai à la fin

en: End time
fr_FR: Heure de fin

en: End time text
fr_FR: Texte heure de fin

en: Ended
fr_FR: Terminé

en: Enter
fr_FR: Entrer

en: Event creation date
fr_FR: Date de création de l'événement

en: Event end date
fr_FR: Date de fin de l'événement

en: Event modification date
fr_FR: Date de modification de l'événement

en: Event start date
fr_FR: Date de début de l'événement

en: Events
fr_FR: Évènements

en: Example: published||=||yes
fr_FR: Exemple: publié||=||oui

en: Examples
fr_FR: Exemples

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Explode
fr_FR: Exploser

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export as HTML
fr_FR: Exporter en HTML

en: Export slider as HTML
fr_FR: Exporter le diaporama en HTML

en: Extra bold
fr_FR: Extra Gras

en: Extra light
fr_FR: Très léger

en: Fade
fr_FR: Fondu / enchaîné

en: Family
fr_FR: Famille

en: Fan
fr_FR: Eventail

en: Fan 1
fr_FR: Eventail 1

en: Fan 2
fr_FR: Eventail 2

en: Fan 3
fr_FR: Eventail 3

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: Featured
fr_FR: Mis en avant

en: Feed
fr_FR: Flux RSS

en: Field
fr_FR: Champ

en: Field name
fr_FR: Nom du champ

en: Field value
fr_FR: Valeur du champ

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Fill
fr_FR: Remplir

en: Fill mode
fr_FR: Mode remplissage

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Find image
fr_FR: Trouver l'image

en: Find link
fr_FR: Trouver le lien

en: Finish autoplay on
fr_FR: Arrêter le défilement automatique au

en: First slide
fr_FR: Première diapositive

en: First slide changed.
fr_FR: 1ère diapositive modifiée.

en: Fit
fr_FR: Adapter

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Fixed to bottom
fr_FR: Recouvrement bas

en: Fixed to left
fr_FR: Recouvrement à gauche

en: Fixed to right
fr_FR:  Recouvrement droite

en: Fixed to top
fr_FR: Recouvrement  haut

en: Flap
fr_FR: Rabat

en: Flip
fr_FR: Retourner

en: Flip down
fr_FR: Retournement en bas

en: Flip in X
fr_FR: Retournement sur X

en: Flip in Y
fr_FR: Retournement sur Y

en: Flip left
fr_FR: Retournement à gauche

en: Flip right
fr_FR: Retournement à droite

en: Flip up
fr_FR: Retournement en haut

en: Flow
fr_FR: Écoulement

en: Flow - reversed
fr_FR: Ecoulement - inversé

en: Flowing cols
fr_FR: Écoulement par colonne

en: Flowing rows
fr_FR: Écoulement par rangées

en: Flowing tiles
fr_FR: Écoulement par pavés

en: Folder
fr_FR: Dossier

en: Folder not found.
fr_FR: Dossier introuvable.

en: Font
fr_FR: Police

en: Font size modifier
fr_FR: Modificateur de taille de police

en: Font size scaling - enlarge or shrink text on each device
fr_FR: Mise à l'échelle de la police - agrandir ou réduire le texte sur chaque terminal

en: Font weight
fr_FR: Epaisseur de la police

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Force english backend
fr_FR: Forcer l’administration en anglais

en: Force full width
fr_FR: Forcer la pleine largeur

en: Forced
fr_FR: Forcé

en: Forward
fr_FR: Avancer

en: From
fr_FR: De

en: Frontpage
fr_FR: Page de garde

en: Full page
fr_FR: Pleine page

en: Full screen
fr_FR: Plein écran

en: Full width
fr_FR: Pleine largeur

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: General
fr_FR: Général

en: General settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Generator
fr_FR: Générateur

en: Generator created.
fr_FR: Générateur créé.

en: Generator settings
fr_FR: Paramètres du générateur

en: Generator updated and cache cleared.
fr_FR: Générateur mis à jour et cache vidé.

en: Go Pro!
fr_FR: Passez à la version Pro !

en: Grab
fr_FR: Saisir

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Green
fr_FR: Vert

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group name
fr_FR: Nom du groupe

en: Group result
fr_FR: Résultat du groupe

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Grow
fr_FR: Agrandir

en: Grow rotate
fr_FR: Agrandissement et rotation

en: Gutter
fr_FR: Gouttière

en: Half
fr_FR: Moitié

en: Hardware acceleration on sliders
fr_FR: Accélération matérielle sur les diaporamas

en: Hated it
fr_FR: Déteste

en: Heading
fr_FR: Titre

en: Heading layer
fr_FR: Calque de titrage

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height (horizontal) or Width (vertical)
fr_FR: Hauteur (horizontale) ou largeur (verticale)

en: Help
fr_FR: Aide

en: Hey! How can we help you today?
fr_FR: Hé ! Que peut-on faire pour vous aider aujourd'hui ?

en: Hide layer if provided variable is empty
fr_FR: Cacher le calque si la variable fournie est vide

en: Hide on slides
fr_FR: Cacher sur les diapositives

en: Hide until complete load
fr_FR: Cacher jusqu'à la charge complète

en: Hide website's scrollbar
fr_FR: Masquer la barre de défilement du site Web

en: Highlight 1
fr_FR: Surbrillance 1

en: Highlight 2
fr_FR: Surbrillance 2

en: Highlight 3
fr_FR: Surbrillance 3

en: Highlighted text
fr_FR: Texte mis en évidence

en: Hills
fr_FR: Collines

en: Horizontal - reversed
fr_FR: Renversement horizontal

en: Horizontal accordion
fr_FR: Accordéon horizontal

en: Horizontal align - Center
fr_FR: Alignement horizontal  - au centre

en: Horizontal align - Left
fr_FR: Alignement horizontal  - à gauche

en: Horizontal align - Right
fr_FR: Alignement horizontal  - à droite

en: Horizontal flip
fr_FR: Retournement Horizontal

en: Horizontal showcase
fr_FR: Vitrine horizontale

en: Horizontal spin to bottom
fr_FR: Retournement horizontal bas

en: Horizontal spin to top
fr_FR: Retournement horizontal haut

en: Hover
fr_FR: Au survol

en: Hover color
fr_FR: Couleur au survol

en: IDs (one per line)
fr_FR: Is (une par ligne)

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon not found
fr_FR: Icône non trouvée

en: If its set, this will be used instead of the 'Field' value.
fr_FR: S'il est défini, il sera utilisé au lieu de la valeur du champs.

en: If the size of your image is not the same as your slide's, you can improve the result with the filling modes.
fr_FR: SI la taille de votre image n'est pas la même que celle de votre diapositive, le résultat sera meilleur avec les modes remplissage.

en: If you turn off this option, you can't switch to the first slide from the last one.
fr_FR: Si vous désactivez option, vous ne pouvez pas intervertir les premières et dernières diapositives.

en: Image layer
fr_FR: Calque Image

en: Image mode
fr_FR: Mode Image

en: Image size
fr_FR: Taille d'image

en: Images in folder
fr_FR: Images dans le répertoire

en: Images in folder and subfolders
fr_FR: Images dans le dossier et les sous-dossiers

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Sample Sliders
fr_FR: Importer des modèles de diaporamas

en: Import error!
fr_FR: Erreur lors de l'import !

en: Import slider
fr_FR: Importer le diaporama

en: Import url is not valid: %s
fr_FR: URL d'import invalide : %s

en: In
fr_FR: A l'intérieur

en: In case of one slide, it repeats the animation of the slide.
fr_FR: Dans le cas d'une diapositive, il répète l'animation de la diapositive.

en: In stock
fr_FR: En stock

en: Incline 1
fr_FR: Incliné 1

en: Incline 2
fr_FR: Incliné 2

en: Incline 3
fr_FR: Incliné 3

en: Include subcategories
fr_FR: Inclure les sous-catégories

en: Indicator
fr_FR: Barre de progression

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Inner
fr_FR: Intérieur

en: Inner align
fr_FR: Alignement intérieur

en: Inner color
fr_FR: Couleur intérieure

en: Inner width
fr_FR: Largeur intérieure

en: Input
fr_FR: Saisie

en: Input button
fr_FR: Bouton de saisie

en: Input container
fr_FR: Conteneur de saisie

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert group
fr_FR: Insérer un groupe

en: Insert it into an existing post with the icon:
fr_FR: Insérez-le dans un article existant avec l'icône :

en: Insert the slider into pages with the icon:
fr_FR: Insérer le diaporama dans les pages avec l'icône :

en: Insert variable
fr_FR: Insérer la variable

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Into the slider
fr_FR: Dans le diaporama

en: Inverse arrow
fr_FR: flèche inversée

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: Invert group direction
fr_FR: Inverser la direction du groupe

en: It was ok
fr_FR: C'était ok

en: Item
fr_FR: Article

en: Item 1
    Item 2
    Item 3
fr_FR: Article 1
    Article 2
    Article 3

en: Item defaults
fr_FR: Réglages par défaut  de l'article

en: Items
fr_FR: Éléments

en: JavaScript callbacks
fr_FR: Call-backs Javascript

en: Join the Smart Slider community!
fr_FR: Rejoignez la communauté Smart Slider !

en: Ken Burns effect
fr_FR: Effet Ken Burns

en: Keyboard
fr_FR: Clavier

en: Keyword
fr_FR: Mot-clé

en: LOOP
fr_FR: Boucle

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Language
fr_FR: Langue

en: Large Dark
fr_FR: Large foncé

en: Large Light
fr_FR: Large clair

en: Layer
fr_FR: Calque

en: Layer List
fr_FR: Liste des calques

en: Layer animations
fr_FR: Animation du calque

[ctx: Layer group]
en: Advanced
fr_FR: Avancé

[ctx: Layer group]
en: Content
fr_FR: Contenu

[ctx: Layer group]
en: Media
fr_FR: Média

[ctx: Layer group]
en: Special
fr_FR: Spécial

en: Layer images
fr_FR: Images du calque

en: Layer list
fr_FR: Liste des calques

en: Lazy loading
fr_FR: Chargement différé

en: Learn Smart Slider 3
fr_FR: Apprendre sur Smart Slider 3

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Leave
fr_FR: Laisser

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left fade
fr_FR: Fondu / enchaîné gauche

en: Left to Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Library
fr_FR: Librairie

en: License key cannot be empty!
fr_FR: La clé de licence doit être renseignée !

en: License key is active!
fr_FR: La clé de licence est active !

en: License key required for premium features!
fr_FR: Une licence est nécessaire pour les fonctionnalités Premium !

en: Light
fr_FR: Clair

en: Light shadow
fr_FR: Ombre claire

en: Liked it
fr_FR: J’adore

en: Likes
fr_FR: J’aimes

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Line Through 1
fr_FR: Biffage 1

en: Line Through 2
fr_FR: Biffage 2

en: Line Through 3
fr_FR: Biffage 3

en: Line color
fr_FR: Couleur de la ligne

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Line thickness
fr_FR: Épaisseur de ligne

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: Link
fr_FR: Lien

en: List
fr_FR: Liste

[ctx: List layer type]
en: Circle
fr_FR: Cercle

[ctx: List layer type]
en: Disc
fr_FR: disque

[ctx: List layer type]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: List layer type]
en: Square
fr_FR: Carré

en: List the slides separated by commas on which you want the controls to be hidden.
fr_FR: Lister les diapositives, séparés par des virgules, sur lesquelles vous souhaitez

en: List type
fr_FR: Type de liste

en: Live Preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Load neighbor
fr_FR: Charger le voisin

en: Load this slider after
fr_FR: Charger ce diaporama après

en: Loading
fr_FR: Chargement en cours…

en: Loading animation
fr_FR: Chargement de l'animation en cours

en: Loading background
fr_FR: Arrière-plan de chargement

en: Local import file
fr_FR: Fichier d'import local

en: Location
fr_FR: Lieu

en: Location state
fr_FR: Lieu : Etat

en: Location town
fr_FR: Lieu : ville

en: Locations
fr_FR: Lieux

en: Lock Guides
fr_FR: Verrouiller les guides

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Loop
fr_FR: Boucle

en: Loop delay
fr_FR: Délai de boucles

en: Loop single slide
fr_FR: Boucle diapositive seule

en: Loved it
fr_FR: J’aime

en: MORE
fr_FR: En voir plus...

en: MP4 video
fr_FR: Vidéo MP4

en: Main animation
fr_FR: Animation pricipale

en: Main animation end
fr_FR: Fin de l'animation principale

en: Main animation properties
fr_FR: Propriétés de l'animation principale

en: Main animation start
fr_FR: Début de l'animation principale

en: Main color
fr_FR: Couleur principale

en: Maintain slide session
fr_FR: Maintenir la session de diapositives

en: Manual order
fr_FR: Ordre manuel

en: Manufacturers
fr_FR: Fabricants

en: Margin
fr_FR: Marge externe

en: Mask
fr_FR: Masque

en: Masked waves
fr_FR: Vagues masquées

en: Max
fr_FR: Max.

en: Max width
fr_FR: Largeur maxi

en: Maximum pane width
fr_FR: Largeur maximale du panneau

en: Maximum screen width
fr_FR: Taille maximale d'écran

en: Maximum slide count
fr_FR: Nombre minimum de diapositives

en: Maximum width, where the slides are visible.
fr_FR: Largeur maximale, où les diapositives sont visibles.

en: Media
fr_FR: Média

en: Media ended
fr_FR: Média terminé

en: Media paused
fr_FR: Média en pause

en: Media started
fr_FR: Média lancé

en: Media stopped
fr_FR: Média arrêté

en: Medium Dark
fr_FR: Medium foncé

en: Medium Light
fr_FR: Medium clair

en: Menu order
fr_FR: Ordre du menu

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Min
fr_FR: Min.

en: Min. font size
fr_FR: Taille de police minimale

en: Minimum order quantity
fr_FR: Montant minimum de commande

en: Minimum slide distance
fr_FR: Distance minimale des diapositives

en: Minimum thumbnail count
fr_FR: Nombre minimum de vignettes

en: Mirror
fr_FR: Miroir

en: Missing sliders!
fr_FR: Diaporamas manquants !

en: Mobile landscape
fr_FR: Mobile paysage

en: Mobile scale
fr_FR: Adaptation sur mobile

en: Mobile text
fr_FR: Texte sur mobile

en: Modification date
fr_FR: Date de modification

en: Modification time
fr_FR: Heure de modification

en: Modified Time
fr_FR: Heure modifiée

en: More parallax options in slider settings -> Layer animations tab.
fr_FR: Davantage d'options de parallaxe dans les réglages du diaporama -> onglet des animations du calque

en: Mouse
fr_FR: Souris

en: Mouse drag
fr_FR: Déplacement de souris

en: Mouse enter
fr_FR: La souris entre

en: Mouse leave
fr_FR: La souris sort

en: Mouse origin
fr_FR: Départ de la souris

en: Mouse scroll
fr_FR: Défilement de souris

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Multiple animations
fr_FR: Animations multiples

en: Mute
fr_FR: Muet

en: Muted
fr_FR: Silencieux

en: My feed
fr_FR: Mon flux

en: My fonts
fr_FR: Mes polices

en: My layouts
fr_FR: Mes mises en page

en: My photos
fr_FR: Mes photos

en: My split text animations
fr_FR: Mes animations texte partagé

en: My styles
fr_FR: Mes styles

en: NEXT
fr_FR: Suiv.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team! We'd love the opportunity to help you.
fr_FR: Besoin d'aide individuelle ? Contactez notre équipe de support ! Nous aimerions pouvoir vous aider.

en: New slider
fr_FR: Nouveau diaporama

en: Newest First
fr_FR: Les nouveaux en premier

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next image
fr_FR: Image suivante

en: Next label
fr_FR: Etiquette suivante

en: Next position
fr_FR: Position flèche avant

en: No
fr_FR: Non

en: No conflicts detected
fr_FR: Aucun conflit détecté

en: No limit
fr_FR: Aucune limite

en: No records found for the filter
fr_FR: Aucun enregistrement trouvé pour le filtre

en: No search term specified. Showing recent items.
fr_FR: Aucun terme de recherche spécifié. Affichage des éléments récents.

en: No wrap
fr_FR: Pas d'enveloppe

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not installed
fr_FR: Pas installé

en: Nothing
fr_FR: Rien

en: Number of particles
fr_FR: Nombre de particules

en: OR
fr_FR: OU

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Old site url
fr_FR: URL ancien site web

en: Oldest First
fr_FR: Les plus anciens en premier

en: On
fr_FR: Activé

en: On discount
fr_FR: En promotion

en: On sale
fr_FR: En solde

en: One per line: from||to
fr_FR: Un par ligne: de||à

en: Only main discussions
fr_FR: Uniquement les discussions principales

en: Only special price
fr_FR: Prix spécial uniquement

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open preview in new window
fr_FR: Ouvrir prévisualisation dans une nouvelle fenêtre

en: Optimize
fr_FR: Optimiser

en: Optimize image feature requires high memory limit. If you do not have enough memory you will get a blank page on the frontend.
fr_FR: Optimiser la fonctionnalité d'image nécessite une limite de mémoire élevée. Si vous n'avez pas assez de mémoire, vous aurez une page vierge sur le site en ligne.

en: Optimize images
fr_FR: Optimiser les images

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Ordering
fr_FR: Ordonnancement

en: Organizers
fr_FR: Organisateurs

en: Other
fr_FR: Autre

en: Out
fr_FR: A l'extérieur

en: Outer
fr_FR: Extérieur

en: Outer color
fr_FR: Couleur extérieure

en: Outer width
fr_FR: Largeur extérieure

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: PHP code
fr_FR: Code PHP

en: PREV
fr_FR: Préc.

en: Padding
fr_FR: Marge interne

en: Page or Post editor
fr_FR: Éditeur de page ou d'articles

en: Page turn to left
fr_FR: Tourner la page à gauche

en: Page turn to right
fr_FR: Tourner la page à droite

en: Parallax
fr_FR: Parallaxe

en: Parallax depth
fr_FR: Profondeur de parallaxe

en: Parallax to bottom
fr_FR: Parallaxe bas

en: Parallax to left
fr_FR: Parallaxe à gauche

en: Parallax to right
fr_FR: Parallaxe à droite

en: Parallax to top
fr_FR: Parallaxe haut

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Parent category
fr_FR: Catégorie parente

en: Particle effect
fr_FR: Effet de particules

en: Paste the PHP code into source code:
fr_FR: Coller le code PHP dans le code source :

en: Paste the code into article:
fr_FR: Coller le code dans l'article :

en: Pause image
fr_FR: Stopper l'image

en: Pauses loop when
fr_FR: Interrompre le défilement en boucle quand :

en: Pendulum
fr_FR: Effet pendule

en: Pendulum 3D
fr_FR: Effet pendule 3D

en: Perspective
fr_FR: Perspectives

en: Photo rounded
fr_FR: Photo arrondie

en: Photos by album
fr_FR: Photos par album

en: Pick the align point of the child layer!
fr_FR: Choisissez le point d'alignement du calque enfant !

en: Pick the align point of the parent layer!
fr_FR: Sélectionnez le point d'alignement du claque parent !

en: Pick the child layer!
fr_FR: Choisissez le calque enfant !

en: Pick the parent layer!
fr_FR: Choisissez le claque parent !

en: Pimary color
fr_FR: Couleur primaire

en: Placeholder color
fr_FR: Couleur de remplacement

en: Placeholder image
fr_FR: Image de remplacement

en: Placeholder text
fr_FR: Texte Placeholder

en: Placement
fr_FR: Emplacement

en: Play
fr_FR: Jouer

en: Play button
fr_FR: Bouton Jouer

en: Play image
fr_FR: Jouer l'image

en: Play on
fr_FR: Jouer au

en: Play on first load
fr_FR: Jouer au premier chargement

en: Play once
fr_FR: Jouer une fois

en: Play when visible
fr_FR: Jouer quand l'élément est visible

en: Plays loop when
fr_FR: Joue en boucle quand :

en: Please chooose a gallery!
fr_FR: Veuillez choisir une galerie !

en: Please choose an album!
fr_FR: Veuillez choisir un album !

en: Portrait or Landscape algorithm
fr_FR: Algorithme portrait ou paysage

en: Possible Conflicts
fr_FR: Conflits possibles

en: Post
fr_FR: Publication

en: Post date
fr_FR: Date de publication

en: Post status
fr_FR: Statut de l'article

en: Post types
fr_FR: Types d’article

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts by IDs
fr_FR: Articles par IDs

en: Posts by filter
fr_FR: Articles par filtre

en: Posts by page
fr_FR: Articles par page

en: Preload
fr_FR: Préchargé

en: Preset
fr_FR: Modèles préréglés

en: Preset font families
fr_FR: Familles de polices prédéfinies

en: Preview
fr_FR: Prévisualiser

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous image
fr_FR: Image précédente

en: Previous label
fr_FR: Etiquette précédente

en: Previous position
fr_FR: Position flèche arrière

en: Price
fr_FR: Prix

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Private
fr_FR: Privé

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product ID
fr_FR: ID du produit

en: Product name
fr_FR: Nom du produit

en: Product price
fr_FR: Prix du produit

en: Product types
fr_FR: Types de produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products by filter
fr_FR: Produits par filtre

en: Profiles
fr_FR: Profils

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Progress bar
fr_FR: Barre de progression

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Publish as HTML
fr_FR: publier en HTML

en: Publish down
fr_FR: Publier jusqu'au

en: Publish up
fr_FR: Publier à partir du

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published between
fr_FR: Publier entre

en: Pulse
fr_FR: Pulsation

en: Purple
fr_FR: Violet

en: Push
fr_FR: Pousser

en: Puzzle
fr_FR: Effet puzzle

en: Quality
fr_FR: Qualité

en: Quarter
fr_FR: Trimestre

en: Quick Edit - Slides
fr_FR: Modification rapide - Diapositives

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Random Elastic
fr_FR: Élastique aléatoire

en: Random products
fr_FR: Produits au hasard

en: Randomize
fr_FR: Afficher au hasard

en: Randomize first slide
fr_FR: Première diapositive aléatoire

en: Randomize slides
fr_FR: Diapositives aléatoires

en: Rate your experience!
fr_FR: Notez votre expérience !

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Real device detection
fr_FR: Détection du périphérique

en: Rebuild
fr_FR: Reconstruire

en: Record
fr_FR: Enregistrer

en: Record viewer
fr_FR: Afficheur d'enregistrement

en: Rectangle Blue
fr_FR: Rectangle Bleu

en: Rectangle Green
fr_FR: Rectangle Vert

en: Rectangle Grey
fr_FR: Rectangle Gris

en: Rectangle Purple
fr_FR: Rectangle Violet

en: Recurring event
fr_FR: Événement récurrent

en: Recurring events
fr_FR: Évènements récurrents

en: Register Smart Slider 3 PRO on this domain to enable auto update, slider templates and slide library.
fr_FR: Enregistrez Smart Slider 3 PRO sur ce domaine pour activer les mises à jour automatiques, les modèles de diapositives et la bibliothèque de diapositives.

en: Regular price
fr_FR: Prix régulier

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove HTML
fr_FR: Retirer l'HTML

en: Remove animations
fr_FR: Retirer les animations

en: Remove controls
fr_FR: Supprimer les contrôles

en: Remove duplicates
fr_FR: Retirer les duplicatas

en: Remove from group
fr_FR: Supprimer du groupe

en: Remove links
fr_FR: Supprimer les liens

en: Remove shortcodes
fr_FR: Enlever les codes courts

en: Remove special characters
fr_FR: Supprimer des caractères spéciaux

en: Remove vertical margin
fr_FR: Retirer la marge verticale

en: Repeat loop only
fr_FR: Répéter la boucle seulement

en: Repeatable
fr_FR: Répétable

en: Repulse
fr_FR: Repousser

en: Request token
fr_FR: Demande de jetons

en: Requires shipping
fr_FR: Expédition obligatoire

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset position
fr_FR: Réinitialiser la position

en: Reset to normal state
fr_FR: Réinitialiser à l'état initial

en: Resolved
fr_FR: Résolu

en: Respect words
fr_FR: Respecter les mots

en: Responsive
fr_FR: Responsif

en: Responsive mode
fr_FR: Mode Responsif

en: Responsive tricks
fr_FR: Astuces pour le Responsif

en: Restore slider
fr_FR: Restaurer un diaporama

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Resume autoplay on
fr_FR: Reprendre le défilement automatique au

en: Reveal
fr_FR: Révéler

en: Reversed
fr_FR: Renversé

en: Reversed slices to left
fr_FR: Tranches inversées à gauche

en: Reversed slices to right
fr_FR: Tranches inversées droite

en: Ribbon
fr_FR: Ruban

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right fade
fr_FR: Fondu / enchaîné droite

en: Roll
fr_FR: Dérouler

en: Roll in
fr_FR: Rouler

en: Rotate
fr_FR: Tourner

en: Rotate down
fr_FR: Rotation bas

en: Rotate to bottom
fr_FR: Rotation bas

en: Rotate to left
fr_FR: Rotation à gauche

en: Rotate to right
fr_FR: Rotation à droite

en: Rotate to top
fr_FR: Rotation haut

en: Rotate top left
fr_FR: Rotation  haut gauche

en: Rotate top right
fr_FR: Rotation haut droite

en: Round to 5px
fr_FR: Arrondi de 5 px

en: Rounded Black
fr_FR: Noir coins arrondis

en: Rounded Blue
fr_FR: Bleu coins arrondis

en: Rounded Green
fr_FR: Vert coins arrondis

en: Rounded Grey
fr_FR: Gris coins arrondis

en: Rounded Purple
fr_FR: Violet coins arrondis

en: Rounded Rectangle Blue
fr_FR: Rectangle Bleu arrondi

en: Rounded Rectangle Green
fr_FR: Rectangle Vert arrondi

en: Rounded Rectangle Purple
fr_FR: Rectangle Violet arrondi

en: Rounded White
fr_FR: Blanc coins arrondis

en: Row
fr_FR: Rangée

en: Rubber band
fr_FR: Ruban élastique

en: Ruler
fr_FR: Règle

en: Sales
fr_FR: Ventes

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save as new animation
fr_FR: Enregistrer nouvelle animation

en: Saved and slider cache invalidated.
fr_FR: Le cache enregistré et le diaporama invalidé.

en: Saved.
fr_FR: Enregistré.

en: Scale
fr_FR: Echelle

en: Scale Down
fr_FR: Rapetisser

en: Scale Up
fr_FR: Agrandir

en: Scale down
fr_FR: Réduire

en: Scale to bottom
fr_FR: Scale bas

en: Scale to left
fr_FR: Agrandir à gauche

en: Scale to right
fr_FR: Scale droite

en: Scale to top
fr_FR: Scale haut

en: Scale up
fr_FR: Avancer

en: Screen width and height
fr_FR: Largeur et hauteur de l'écran

en: Screen width only
fr_FR: Largeur de l'écran uniquement

en: Scroll
fr_FR: Défilé

en: Scroll move
fr_FR: Mouvement de défilement

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search by tag
fr_FR: Rechercher par étiquette

en: Search in the knowledge base
fr_FR: Rechercher dans la base de connaissances

en: Search in title, description or tags
fr_FR: Rechercher dans le titre , la description ou les étiquettes

en: Search results only
fr_FR: Uniquement les résultats de recherche

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Secondary color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Secondary server
fr_FR: Serveur secondaire

en: See <b>Debug Information</b> for more details!
fr_FR: Voir les <b>informations de débogage</b> pour plus de détails !

en: See all features
fr_FR: Voir toutes les fonctionnalités

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Slider
fr_FR: Sélectionnez un diaporama

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select none
fr_FR: Ne rien sélectionner

en: Select published
fr_FR: Sélectionner éléments publiés

en: Select slider
fr_FR: Sélectionnez un diaporama

en: Select unpublished
fr_FR: Sélectionner éléments non publiés

en: Selected Articles
fr_FR: Publications sélectionnées

en: Semi bold
fr_FR: Demi-gras

en: Send slide as file
fr_FR: Envoyer la diapositive comme un fichier

en: Separate them with comma.
fr_FR: Séparez-les avec des virgules

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Server side mobile detect
fr_FR: Détection mobile côté serveur

en: Set
fr_FR: Ensemble

en: Set as first
fr_FR: Définir comme premier

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Shadow image
fr_FR: Image d'ombre

en: Shadows
fr_FR: Ombres

en: Shake
fr_FR: Secouer

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Shape divider
fr_FR: Forme de division

en: Shifted
fr_FR: Changé

en: Shop and search results
fr_FR: Magasin et résultats de recherche

en: Shop only
fr_FR: Uniquement Magasin

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Show Guides
fr_FR: Afficher les guides

en: Show arrow
fr_FR: Afficher la flèche

en: Show discover modal
fr_FR: Afficher la fenêtre modale de découverte

en: Show duration
fr_FR: Durée d’affichage

en: Show editor icon
fr_FR: Afficher l'icône de modification

en: Show help beacon
fr_FR: Montrer l'assistant d'aide

en: Show hidden
fr_FR: Afficher les éléments cachés

en: Show in WordPress admin bar
fr_FR: Afficher dans la barre d'administration WordPress

en: Show label
fr_FR: Montrer l'étiquette

en: Show layer on selected devices
fr_FR: Montrer le calque sur les terminaux sélectionnés

en: Show on
fr_FR: Afficher sur

en: Show on devices
fr_FR: Montrer sur les terminaux

en: Show on mobile
fr_FR: Afficher sur mobile

en: Showcase
fr_FR: Vitrine

en: Showcase slider type
fr_FR: Diaporama de type Vitrine

en: Showing items match for "%s"
fr_FR: Affichage des éléments correspondant à "%s"

en: Shrink
fr_FR: Rétrécir

en: Side
fr_FR: Côté

en: Single animation
fr_FR: Animation simple

en: Single switch
fr_FR: Simple switch

en: Size
fr_FR: Taille

en: Skew
fr_FR: Inclinaison

en: Skip
fr_FR: Sauter cette étape

en: Slices to left
fr_FR: Tranches à gauche

en: Slices to right
fr_FR: Tranches droite

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide #%d
fr_FR: Diapositive #%d

en: Slide action to submit
fr_FR: Actions de la diapositive quand on presse la touche entrée

en: Slide background image fill
fr_FR: Remplissage d'images de fond de la diapositive

en: Slide created. | Slides created.
fr_FR[0]: Diapositive créée.
fr_FR[1]: Diapositives créées.

en: Slide deleted.
fr_FR: Diapositive supprimée.

en: Slide distance
fr_FR: Distance de la diapositive

en: Slide duplicated.
fr_FR: Diapositive dupliquée.

en: Slide duration
fr_FR: Durée de la diapositive

[ctx: Slide item]
en: Animated Heading
fr_FR: En-tête animée

[ctx: Slide item]
en: Area
fr_FR: Zone

[ctx: Slide item]
en: Button
fr_FR: Bouton

[ctx: Slide item]
en: Caption
fr_FR: Légende

[ctx: Slide item]
en: Counter
fr_FR: Compteur

[ctx: Slide item]
en: Heading
fr_FR: Titrage

[ctx: Slide item]
en: Highlighted Heading
fr_FR: Titre mis en évidence

[ctx: Slide item]
en: Icon
fr_FR: Icône

[ctx: Slide item]
en: Image area
fr_FR: Zone de l'image

[ctx: Slide item]
en: Input
fr_FR: Saisie

[ctx: Slide item]
en: List
fr_FR: Liste

[ctx: Slide item]
en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

[ctx: Slide item]
en: Text
fr_FR: Texte

[ctx: Slide item]
en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Slide margin
fr_FR: Marge de la diapositive

en: Slide name and description
fr_FR: Nom et description de la diapositive

en: Slide order saved.
fr_FR: Ordre des diapositives sauvegardé.

en: Slide published.
fr_FR: Diapositive publiée.

en: Slide saved.
fr_FR: Diapositive sauvegardée.

en: Slide size
fr_FR: Taille de la diapositive

en: Slide title
fr_FR: Titre de la diapositive

en: Slide to bottom
fr_FR: Diapositive en dernier

en: Slide to left
fr_FR: Glisser à gauche

en: Slide to right
fr_FR: Glisser à droite

en: Slide to top
fr_FR: Diapositive en premier

en: Slide unpublished.
fr_FR: Diapositive dé-publiée.

en: Slide(s) copied.
fr_FR: Diapositive(s) copiée(s).

en: Slider
fr_FR: Diaporama

en: Slider ID
fr_FR: ID diaporama

en: Slider Type
fr_FR: Type de diaporama

en: Slider background image
fr_FR: Image de fond du diaporama

en: Slider background video
fr_FR: Vidéo de fond du diaporama

en: Slider created.
fr_FR: Diaporama créé.

en: Slider deleted.
fr_FR: Diaporama supprimé

en: Slider duplicated.
fr_FR: Diaporama dupliqué.

en: Slider height
fr_FR: Hauteur du diaporama

en: Slider imported.
fr_FR: Diaporama importé.

en: Slider is empty.
fr_FR: Le diaporama est vide

en: Slider name
fr_FR: Nom du diaporama

en: Slider order saved.
fr_FR: Ordre du diaporama sauvegardé.

[ctx: Slider responsive mode]
en: Auto
fr_FR: Automatique

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fixed
fr_FR: Fixe

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullpage
fr_FR: Pleine page

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullwidth
fr_FR: Pleine largeur

en: Slider saved.
fr_FR: Diaporama sauvegardé.

en: Slider size
fr_FR: Taille du diaporama

en: Slider size is too small!
fr_FR: La taille du diaporama est trop petite !

[ctx: Slider type]
en: Accordion
fr_FR: Accordéon

[ctx: Slider type]
en: Block
fr_FR: Bloc

[ctx: Slider type]
en: Carousel
fr_FR: Carrousel

[ctx: Slider type]
en: Showcase
fr_FR: Vitrine

en: Slides
fr_FR: Diapositives

en: Slopes
fr_FR: pentes

en: Slow
fr_FR: Lent

en: Small Dark
fr_FR: Small foncé

en: Small Light
fr_FR: Small clair

en: Smart Slider 3 activated!
fr_FR: Smart Slider 3 est activé!

en: Smart Slider 3 updated to the latest version!
fr_FR: Vous avez la dernière version de Smart Slider 3 !

en: Smart Slider deactivated on this site!
fr_FR: Smart Slider est désactivé sur ce site!

en: Smart Slider export files are listed from the directory only with <i>.ss3</i> extension: %s
fr_FR: Les fichiers d'exportation Smart Slider sont listés dans le répertoire uniquement avec l'extension <i>.ss3</i> : %s

en: Smooth scroll speed
fr_FR: Vitesse de défilement doux

en: Smooth scroll to this element
fr_FR: Défilement doux sur cet élément

en: Soft
fr_FR: Doux

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Source folder
fr_FR: Répertoire source

en: Source gallery
fr_FR: Galerie source

en: Space around
fr_FR: Espace autour

en: Space between
fr_FR: Espace entre

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Special
fr_FR: Spécial

en: Special zero
fr_FR: zéro spécial

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Spinning cuboid to bottom
fr_FR: Cuboïde tournant bas

en: Spinning cuboid to left
fr_FR: Cuboïde tournant gauche

en: Spinning cuboid to right
fr_FR: Cuboïde tournant droite

en: Spinning cuboid to top
fr_FR: Cuboïde tournant haut

en: Split by chars
fr_FR: Séparés par des caractères

en: Split text - in
fr_FR: Découpage de texte - intérieur

en: Split text - out
fr_FR: Découpage de texte - extérieur

en: Split text animation
fr_FR: Animation Split text

en: Split text sets
fr_FR: Modèles de découpage de texte

en: Split text settings
fr_FR: Paramétrage du découpage de texte

en: Stack
fr_FR: Ordre

en: Stage
fr_FR: Ouverture

en: Stagger
fr_FR: Décalage

en: Start
fr_FR: Démarrer

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Start delay
fr_FR: Délai au début

en: Start index
fr_FR: Index de début

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: Start time text
fr_FR: Texte heure de début

en: Started
fr_FR: Début

en: Static
fr_FR: Statique

en: Static Overlay
fr_FR: Superposition statique

en: Static overlay
fr_FR: Superposition statique

en: Static save
fr_FR: Enregistrement statique

en: Static slide
fr_FR: Diapositive statique

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stop autoplay on
fr_FR: Interrompre le défilement automatique au

en: Stops loop when
fr_FR: Arrêter le défilement en boucle quand :

en: Strength
fr_FR: Force

en: Stretch
fr_FR: Étirer

en: Strong
fr_FR: Dur

[ctx: Structure]
en: Special
fr_FR: Spécial

en: Submenu limit
fr_FR: Limite de sous-menu

en: Successful connection with the API.
fr_FR: Connexion réussie avec l’API.

en: Super fast
fr_FR: Très rapide

en: Super fast 4x
fr_FR: Très rapide 4x

en: Super slow
fr_FR: Très lent

en: Super soft
fr_FR: Très doux

en: Super strong
fr_FR: Très dur

en: Swing
fr_FR: Balancer

en: Switching to bottom
fr_FR: Switch bas

en: Switching to left
fr_FR: Switch gauche

en: Switching to right
fr_FR: Switch droite

en: Switching to top
fr_FR: Switch haut

en: Tab background
fr_FR: Arrière-plan des Anglais

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tablet landscape
fr_FR: Tablette paysage

en: Tablet portrait
fr_FR: Tablette portrait

en: Tablet scale
fr_FR: Échelle sur tablettes

en: Tablet text
fr_FR: Texte sur tablette

en: Tag
fr_FR: Étiquette:

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: Template library
fr_FR: Bibliothèque de modèles

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Bar
fr_FR: Barre de légende

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text layer
fr_FR: Calque Texte

en: The data in the given url is not valid XML.
fr_FR: Les données dans l'URL fournie ne sont pas du XML valide.

en: The height of your slides changes according to the height of the background image.
fr_FR: La hauteur de vos diapositives change selon la hauteur de l'image de fond.

en: The imported file is not readable!
fr_FR: Le fichier importé n'est pas lisible !

en: The importing failed at the unzipping part.
fr_FR: L'importation a échouée lors de la décompression.

en: The key and secret is not valid!
fr_FR: La clé et le code secret ne sont pas valides!

en: The secret is empty. Please insert that value too!
fr_FR: Le secret est vide. Merci d’insérer une valeur aussi !

en: The size of the slide proportionately changes together with its layers.
fr_FR: La taille de la diapositive s'adapte à celle de ses calques.

en: The slider tries to fill the full width of the browser.
fr_FR: Le diaporama essaye de remplir la largeur complète du navigateur.

en: The store ID is not valid!
fr_FR: L'ID de la boutique n'est pas valide !

en: The token expired. Please request new token!
fr_FR: Le jeton a expiré. Veuillez demander un nouveau jeton !

en: There are no photos in this album!
fr_FR: Il n'y a pas de photos dans cet album !

en: There are no photos in this gallery!
fr_FR: Il n'y a pas de photos dans cette galerie !

en: There are no photos with this privacy filter!
fr_FR: Il n'y a pas de photos avec ce filtre de confidentialité !

en: This feature requires valid license key!
fr_FR: Cette fonction nécessite un clé de licence valide !

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Thumbnail - horizontal
fr_FR: Vignettes horizontales

en: Thumbnail - vertical
fr_FR: Vignettes verticales

en: Thumbnails
fr_FR: Vignettes

en: Ticket price
fr_FR: Prix du billet

en: Tile
fr_FR: Tuile

en: Tilt
fr_FR: Inclinaison

en: Tilt 1
fr_FR: inclinaison 1

en: Tilt 2
fr_FR: inclinaison 2

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time format
fr_FR: Format d'heure

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title font
fr_FR: Police du titre

en: To
fr_FR: A

en: To bottom
fr_FR: Vers le bas

en: To bottom left
fr_FR: Vers le bas à gauche

en: To bottom right
fr_FR: Vers le bas à droite

en: To get started with Smart Slider 3, please refer to this guide for downloading, installing, and using.
fr_FR: Pour commencer à utiliser Smart Slider 3, veuillez vous reporter à ce guide pour le téléchargement, l’installation et l’utilisation.

en: To left
fr_FR: Vers la gauche

en: To normal image
fr_FR: Revenir à l'image normale

en: To right
fr_FR: Vers la droite

en: To top
fr_FR: Vers le haut

en: To top right
fr_FR: Vers le haut à droite

en: Token
fr_FR: Jeton

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top and bottom
fr_FR: En haut et en bas

en: Top fade
fr_FR: Fondu / enchaîné haut

en: Top to Bottom
fr_FR: De haut en bas

en: Total vote
fr_FR: Vote total

en: Touch
fr_FR: Navigation au toucher

en: Track
fr_FR: Suivi

en: Transform origin
fr_FR: Transformer l'origine

en: Translate date and time
fr_FR: Traduire date et heure

en: Translate url
fr_FR: Traduire l'URL

en: Trigger custom event on
fr_FR: Générer un événement personnalisé quand

en: Turn
fr_FR: Tourner

en: Turning cuboid to bottom
fr_FR: Cuboïde tournant bas

en: Turning cuboid to left
fr_FR: Cuboïde tournant gauche

en: Turning cuboid to right
fr_FR: Cuboïde tournant droite

en: Turning cuboid to top
fr_FR: Cuboïde tournant haut

en: Tutorial Videos
fr_FR: Didacticiels Vidéos

en: UP
fr_FR: En haut

en: Unable to connect to the API (%s).
fr_FR: Impossible de se connecter à l’API (%s).

en: Underline 1
fr_FR: Souligné 1

en: Underline 2
fr_FR: Souligné 2

en: Underline 3
fr_FR: Souligné 3

en: Underline double 1
fr_FR: Double souligné 1

en: Underline double 2
fr_FR: Double souligné 2

en: Unique variable
fr_FR: Variable unique

en: Unit
fr_FR: Unité

en: Unpublish
fr_FR: Dépublier

en: Up scale
fr_FR: Avancer

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update found, <a href="%s">Click here to update!</a>
fr_FR: Mise à jour disponible, <a href="%s">Cliquez ici pour mettre à jour !</a>

en: Upscale
fr_FR: Zoom avant

en: Upscale bottom
fr_FR: Zoom avant bas

en: Upscale left
fr_FR: Zoom avant gauche

en: Upscale right
fr_FR: Zoom avant droite

en: Upscale top
fr_FR: Zoom avant haut

en: Use as ID on element before slider
fr_FR: Utiliser comme ID sur l'élément avant le diaporama

en: Use linked visuals
fr_FR: Utiliser les visuels liés

en: Use protocol-relative URL
fr_FR: Utiliser le protocole d’URL relative

en: User interaction
fr_FR: Interaction utilisateur

en: User name or ID
fr_FR: Nom ou ID utilisateurs

en: User or page
fr_FR: Utilisateur ou page

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Users byline
fr_FR: Signature des utilisateurs

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Venues
fr_FR: Lieux

en: Version %s available!
fr_FR: La version %s est disponible !

en: Vertical - reversed
fr_FR: Renversement vertical

en: Vertical accordion
fr_FR: Accordéon vertical

en: Vertical align
fr_FR: Alignement vertical

en: Vertical align - Bottom
fr_FR: Alignement vertical - en bas

en: Vertical align - Middle
fr_FR: Alignement vertical - au mieu

en: Vertical align - Top
fr_FR: Alignement vertical - en haut

en: Vertical flip
fr_FR: Retournement vertical

en: Vertical pendulum 3D
fr_FR: Effet pendule 3D vertical

en: Vertical showcase
fr_FR: Vitrine verticale

en: Vertical spin to left
fr_FR: Retournement gauche

en: Vertical spin to right
fr_FR: Retournement vertical droite

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video url
fr_FR: URL de la vidéo

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Videos in folder
fr_FR: Vidéos dans le dossier

en: View
fr_FR: Voir

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: View image
fr_FR: Voir l'image

en: View records
fr_FR: Voir les enregistrements

en: View tweet
fr_FR: Voir le tweet

en: Viewed
fr_FR: Vu

en: Virtual
fr_FR: Virtuel

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visit site
fr_FR: Visiter le site

en: Watch now
fr_FR: Regarder maintenant

en: Wave 1
fr_FR: Vague 1

en: Wave 2
fr_FR: Vague 2

en: Waves
fr_FR: Vagues

en: We've created a simple tutorial video to guide you through the basic steps of making your first slider. Good luck with the sliders!
fr_FR: Nous avons créé un didacticiel vidéo simple pour vous guider à travers les étapes de base de la création de votre premier diaporama. Bonne chance avec les diaporamas !

en: White
fr_FR: Blanc

en: Why upgrade to PRO?
fr_FR: Pourquoi mettre à niveau vers PRO ?

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width (horizontal) or Height (vertical)
fr_FR: Largeur (horizontale) ou auteur (vertical)

en: Wooble
fr_FR: Osciller

en: Words
fr_FR: Mots

en: Wrap after
fr_FR: Envelopper après

en: Write the original text, like 'Monday' then two | signs, and the text you want it to be translated to, for example 'Montag'. Together: Monday||Montag
fr_FR: Écrivez le texte original, comme 'Monday' puis deux signes | et le texte que vous souhaitez traduire, par exemple « Lundi ». Exemple : Monday || Lundi

en: Wrong path. This is the default image folder path, so try to navigate from here:
fr_FR: Chemin erroné. Il s'agit du chemin du dossier image par défaut, alors essayez de naviguer à partir d'ici :

en: X-large Dark
fr_FR: X-large foncé

en: X-large Light
fr_FR: X-large clair

en: X-small Dark
fr_FR: X-small foncé

en: X-small Light
fr_FR: X-small clair

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can add the slider any website:
fr_FR: Vous pouvez ajouter le diaporama à n'importe quel site :

en: You can upload the files which exported by Smart Slider 3.
fr_FR: Vous pouvez uploader  les fichiers exportés par Smart Slider 3.

en: You can upload the slider any website:
fr_FR: Vous pouvez charger diaporama sur n'importe quel site :

en: You can write any date format (http://php.net/manual/en/function.date.php) in separate lines, and new variables will be created for them.
fr_FR: Vous pouvez écrire n'importe quel format de date (http://php.net/manual/en/function.date.php) dans des lignes distinctes, et de nouvelles variables seront créées pour eux.

en: You can't import sliders from Smart Slider 2.
fr_FR: Vous ne pouvez pas importer de diaporamas depuis Smart Slider 2.

en: You have the latest version!
fr_FR: Vous avez la dernière version !

en: YouTube privacy enhanced mode
fr_FR: Mode amélioré de confidentialité YouTube

en: Your current memory limit is %s
fr_FR: Votre limite de mémoire actuelle est de %s

en: Your server has an upload file limit at %s, so if you have bigger export file, please use the local import file method.
fr_FR: Votre serveur a une limite de téléchargement de %s, donc si vous avez un fichier d'export plus volumineux, veuillez utiliser la méthode d'import local.

en: ZigZag 1
fr_FR: Zigzag 1

en: ZigZag 2
fr_FR: Zigzag 2

en: ZigZag 3
fr_FR: Zigzag 3

en: Zoom out
fr_FR: Zoom avant

en: category
fr_FR: catégorie

en: gallery
fr_FR: Galerie

en: group
fr_FR: groupe

en: hours
fr_FR: heures

en: iframe url
fr_FR: url de l"iframe

en: item
fr_FR: élément

en: label
fr_FR: libellé

en: last slide
fr_FR: dernière diapositive

en: loop
fr_FR: Boucle

en: loops
fr_FR: boucles

[ctx: magento]
en: Insert widget
fr_FR: Insérer widget

en: never
fr_FR: jamais

en: next slide
fr_FR: diapositive suivante

en: on load
fr_FR: au chargement

en: on scroll
fr_FR: au défilement

en: optional
fr_FR: optionnel

en: or
fr_FR: ou

en: order
fr_FR: ordre

en: post
fr_FR: article

en: record
fr_FR: enregistrement

en: slide count
fr_FR: nombre de diapositives

en: slides
fr_FR: diapositives
